ikmec

متفورمین


امتیاز دهید نظرات شما زمان انتشار: ۱۴۰۱/۰۲/۲۲ , آخرین بروز رسانی: ۶ روز گذشته

🔷 متفورمین | قیمت و نحوه خرید Metformin | کانون خرد PDF بخش درمانی : 🌟 ۱- خرید متفورمین 🌟 ۲- قیمت قرص متفورمین 🌟 ۳- آشنایی با نحوه مصرف متفورمین


قیمت : ۵۲.۵۰۰ تومان 🌟 سفارش / دریافت سریع 🌟


متفورمین به ندرت ممکن است باعث ایجاد یک بیماری جدی و تهدید کننده زندگی به نام اسیدوز لاکتیک شود. اگر بیماری کلیوی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که متفورمین مصرف نکنید.

همچنین اگر بالای ۶۵ سال سن دارید و تا به حال دچار حمله قلبی شده اید، به پزشک خود اطلاع دهید. سکته؛ کتواسیدوز دیابتی (قند خون به حدی بالا است که علائم شدید ایجاد کند و نیاز به درمان فوری پزشکی دارد). کما؛ یا بیماری قلبی یا کبدی مصرف برخی از داروهای دیگر همراه با متفورمین ممکن است خطر اسیدوز لاکتیک را افزایش دهد.

اگر استازولامید (Diamox)، دی کلرفنامید (Keveyis)، متازولامید، توپیرامات (Topamax، در Qsymia)، یا زونیسامید (Zonegran) مصرف می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر اخیراً به یکی از شرایط زیر مبتلا شده اید یا اگر در طول درمان دچار آن شده اید، به پزشک خود اطلاع دهید: عفونت جدی. اسهال شدید، استفراغ یا تب؛ یا اگر به هر دلیلی مایعات بسیار کمتر از حد معمول می نوشید. ممکن است مجبور شوید مصرف متفورمین را تا زمان بهبودی قطع کنید.

اگر در حال انجام جراحی، از جمله جراحی دندان، یا هر روش پزشکی مهمی هستید، به پزشک اطلاع دهید که متفورمین مصرف می کنید. همچنین اگر قصد انجام هر گونه روش اشعه ایکس را دارید که در آن رنگ تزریق می شود، به پزشک خود اطلاع دهید، به خصوص اگر مقدار زیادی الکل می نوشید یا قبلاً مصرف کرده اید یا بیماری کبدی یا نارسایی قلبی داشته اید یا داشته اید.

ممکن است لازم باشد قبل از عمل مصرف متفورمین را قطع کنید و ۴۸ ساعت صبر کنید تا درمان مجدد شروع شود. پزشک دقیقاً به شما خواهد گفت که چه زمانی باید مصرف متفورمین را قطع کنید و چه زمانی باید دوباره آن را شروع کنید.

اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، مصرف متفورمین را متوقف کنید و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید: خستگی شدید، ضعف یا ناراحتی؛ حالت تهوع؛ استفراغ؛ دل درد؛ کاهش اشتها؛ تنفس عمیق و سریع یا تنگی نفس؛ سرگیجه؛ سبکی سر؛ ضربان قلب سریع یا آهسته؛ گرگرفتگی پوست؛ درد عضلانی؛ یا احساس سرما، به خصوص در دست یا پا.

اگر به طور منظم الکل می نوشید یا گاهی اوقات مقدار زیادی الکل در مدت زمان کوتاهی می نوشید (نوشیدن زیاد). نوشیدن الکل خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک را افزایش می دهد یا ممکن است باعث کاهش قند خون شود. از پزشک خود بپرسید که در زمان مصرف متفورمین چه مقدار الکل برای نوشیدن بی خطر است.

تمام قرارها را با پزشک و آزمایشگاه خود نگه دارید. پزشک آزمایش‌های خاصی را قبل و در طول درمان تجویز می‌کند تا میزان عملکرد کلیه‌ها و پاسخ بدن شما به متفورمین را بررسی کند. در مورد خطر(های) مصرف متفورمین با پزشک خود صحبت کنید.


کانون آموزشی و فرهنگی کانون خرد ایران انواع PDF و فایل صوتی | بخش درمانی


آشنایی بیشتر با قرص متفورمین

متفورمین به تنهایی یا همراه با سایر داروها، از جمله انسولین، برای درمان دیابت نوع ۲ (شرایطی که در آن بدن به طور معمول از انسولین استفاده نمی کند و بنابراین نمی تواند میزان قند خون را کنترل کند) استفاده می شود. متفورمین در دسته ای از داروها به نام بیگوانیدها قرار دارد. متفورمین به کنترل میزان گلوکز (قند) در خون شما کمک می کند.

متفورمین برای چیست ؟ این مقدار گلوکزی را که از غذا جذب می کنید و مقدار گلوکز ساخته شده توسط کبد را کاهش می دهد. متفورمین همچنین پاسخ بدن شما به انسولین را افزایش می دهد، ماده ای طبیعی که میزان گلوکز خون را کنترل می کند. متفورمین برای درمان دیابت نوع ۱ (شرایطی که در آن بدن انسولین تولید نمی کند و بنابراین نمی تواند میزان قند خون را کنترل کند) استفاده نمی شود.

لینک مفید : کتوتیفن

با گذشت زمان، افرادی که دیابت و قند خون بالا دارند می توانند عوارض جدی یا تهدید کننده زندگی از جمله بیماری قلبی، سکته مغزی، مشکلات کلیوی، آسیب عصبی و مشکلات چشمی را تجربه کنند.

مصرف دارو(ها)، ایجاد تغییرات در شیوه زندگی (مانند رژیم غذایی، ورزش، ترک سیگار) و بررسی منظم قند خون ممکن است به مدیریت دیابت و بهبود سلامت شما کمک کند. این درمان همچنین ممکن است شانس ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی یا سایر عوارض مرتبط با دیابت مانند نارسایی کلیه، آسیب عصبی (بی حسی، سردی پاها یا پاها، کاهش توانایی جنسی در مردان و زنان)، مشکلات چشمی، از جمله تغییرات را کاهش دهد.

متفورمین خارجی : یا از دست دادن بینایی یا بیماری لثه. پزشک و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در مورد بهترین راه برای مدیریت دیابت با شما صحبت خواهند کرد.

این دارو چگونه باید استفاده شود؟

متفورمین به صورت مایع، قرص و قرص طولانی رهش (طولانی اثر) برای مصرف خوراکی عرضه می شود. این مایع معمولاً یک یا دو بار در روز همراه با غذا مصرف می شود. قرص معمولی معمولاً دو یا سه بار در روز همراه با غذا مصرف می شود. قرص طولانی مدت معمولاً یک بار در روز همراه با وعده غذایی عصر مصرف می شود.

برای کمک به یادآوری مصرف متفورمین، آن را هر روز تقریباً در زمان(های) یکسانی مصرف کنید. دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. متفورمین را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. از مصرف آن بیشتر یا کمتر یا بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده است، مصرف نکنید.

لینک مفید : لوراتادین

قرص های متفورمین طولانی رهش را به طور کامل قورت دهید. آنها را شکافته، نجوید یا خرد نکنید.

متفورمین هیدروکلراید : ممکن است پزشک شما را با دوز کم متفورمین شروع کند و به تدریج دوز شما را بیشتر از یک بار در هر ۱ تا ۲ هفته افزایش دهد. شما باید قند خون خود را به دقت کنترل کنید تا پزشک شما بتواند به خوبی عملکرد متفورمین را تشخیص دهد.

متفورمین دیابت را کنترل می کند اما آن را درمان نمی کند. حتی اگر احساس خوبی دارید به مصرف متفورمین ادامه دهید. بدون مشورت با پزشک مصرف متفورمین را قطع نکنید.

از داروساز یا پزشک خود یک نسخه از اطلاعات سازنده را برای بیمار بخواهید.

کاربردهای دیگر این دارو

این دارو ممکن است برای مصارف دیگر تجویز شود. از دکتر و یا داروساز خود برای اطلاعات بیشتر بپرسید.

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از مصرف متفورمین، اگر به متفورمین، هر یک از ترکیبات مایع یا قرص متفورمین یا هر داروی دیگری حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. از داروساز خود بپرسید یا اطلاعات بیمار سازنده را برای لیستی از مواد تشکیل دهنده بررسی کنید.

به پزشک و داروساز خود بگویید که چه داروهای تجویزی و بدون نسخه دیگری، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید.

لینک مفید : سلکوکسیب

حتما به یکی از موارد زیر اشاره کنید: آمیلوراید (Midamor); مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) مانند بنازپریل (Lotensin، در Lotrel)، کاپتوپریل، انالاپریل (Vasotec، در Vaseretic)، فوزینوپریل، لیزینوپریل (در Zestoretic)، مواکسی‌پریل (Univasc)، پریندوپریل (Aceon)، کوئیناپریل رامیپریل (آلتاس) و تراندولاپریل (ماویک)؛ مسدودکننده های بتا مانند آتنولول (Tenormin)، labetalol (Trandate)، متوپرولول (Lopressor، Toprol XL)، نادولول (Corgard، در Corzide) و پروپرانولول (Hemangeol، Inderal، InnoPran). مسدود کننده های کانال کلسیم مانند آملودیپین (Norvasc)، دیلتیازم (Cardizem، Cartia، Diltzac، دیگران)، فلودیپین، isradipine، نیکاردیپین (Cardene)، نیفدیپین (Adalat، Afeditab CR، Procardia)، نیمودیپین (Nymalize) و وراپامیل (Calan، Covera، Verelan، در Tarka)؛ سایمتیدین (تاگامت)؛ دیگوکسین (لانوکسین)؛ دیورتیک ها (“قرص های آب”)؛ فوروزماید (لاسیکس)؛ درمان جایگزینی هورمون؛ انسولین یا سایر داروهای دیابت؛ ایزونیازید (لانیازید، در ریفامات، در ریفاتر); داروهای آسم و سرماخوردگی؛ داروها برای بیماری های روانی و حالت تهوع؛ داروهای بیماری تیروئید؛ مورفین (MS Contin، دیگران)؛ نیاسین؛ قرص های ضد بارداری خوراکی (قرص های ضد بارداری)؛ استروئیدهای خوراکی مانند دگزامتازون، متیل پردنیزولون (Medrol) و پردنیزون (Rayos)؛ فنی توئین (Dilantin، Phenytek)؛ پروکائین آمید؛ کینیدین (در Nuedexta)؛ کینین؛ رانیتیدین (زانتاک)؛ تریامترن (Dyrenium، در Maxzide، دیگران)؛ تری متوپریم (Primsol)؛ یا وانکومایسین (Vancocin).

موارد مصرف متفورمین در زنان : پزشک ممکن است نیاز به تغییر دوز داروهای شما داشته باشد یا شما را به دقت از نظر عوارض جانبی تحت نظر داشته باشد. در صورت داشتن یا تا به حال هر گونه بیماری، به خصوص موارد ذکر شده در بخش هشدار مهم، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در حال شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف متفورمین باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

لینک مفید : کلوتریمازول

اگر کمتر از حد معمول غذا می خورید یا ورزش می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. این می تواند بر قند خون شما تأثیر بگذارد. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک به شما دستورالعملی می دهد.

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟

مطمئن شوید که تمام توصیه های ورزش و رژیم غذایی که توسط پزشک یا متخصص تغذیه ارائه شده است را دنبال کنید. مهم است که یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دوز دوز مصرف نکنید.

این دارو چه عوارض جانبی دارد؟

این دارو ممکن است باعث تغییراتی در قند خون شما شود. شما باید علائم قند خون پایین و بالا را بدانید و در صورت داشتن این علائم چه کاری انجام دهید.

متفورمین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. اگر هر یک از این علائم شدید بود، به پزشک خود اطلاع دهید، از بین نرود، از بین نرود و برگردد، یا تا مدتی پس از شروع مصرف متفورمین شروع نشود:

 • اسهال
 • نفخ
 • دل درد
 • گاز
 • سوء هاضمه
 • یبوست
 • طعم فلزی ناخوشایند در دهان
 • سوزش سردل
 • سردرد
 • برافروختگی پوست
 • تغییر ناخن
 • درد عضلانی

عوارض قطع متفورمین : برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هر یک از این علائم یا علائم ذکر شده در بخش هشدار مهم را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا درمان اورژانسی دریافت کنید:

 • درد قفسه سینه
 • راش

متفورمین ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

در مورد نگهداری و دفع این دارو چه چیزهایی باید بدانم؟

این دارو را در ظرفی که در آن آمده، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرمای اضافی و رطوبت (نه در حمام) نگهداری کنید.

عوارض متفورمین : داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آنها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید.

لینک مفید : پردنیزولون

درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروهایتان از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با داروساز خود صحبت کنید یا با بخش زباله/بازیافت محلی خود تماس بگیرید تا در مورد برنامه های بازپس گیری در جامعه خود مطلع شوید. اگر به برنامه بازپس گیری دسترسی ندارید، برای اطلاعات بیشتر به وب سایت دفع ایمن داروها FDA مراجعه کنید.

قیمت قرص متفورمین ۵۰۰ : مهم است که تمام داروها را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و استنشاق ها) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آنها را به راحتی باز کنند.

برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور و دور از دید و دسترس آنها باشد.

لینک مفید : ناپروکسن

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل علائم هیپوگلیسمی و همچنین موارد زیر باشد:

 • خستگی مفرط
 • ضعف
 • درد و ناراحتی
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • دل درد
 • کاهش اشتها
 • تنفس عمیق و سریع
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • سبکی سر
 • ضربان قلب غیر طبیعی سریع یا آهسته
 • برافروختگی پوست
 • درد عضلانی
 • احساس سرما

چه اطلاعات دیگری باید بدانم؟

پزشک به شما می گوید که چگونه با اندازه گیری سطح قند خون در خانه، پاسخ خود را به این دارو بررسی کنید. این دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

اگر از قرص های طولانی مدت استفاده می کنید، ممکن است متوجه چیزی شبیه به قرص در مدفوع خود شوید. این فقط پوسته خالی قرص است و این بدان معنا نیست که شما دوز کامل دارو را دریافت نکرده اید.

متفورمین برای بارداری : همیشه باید از دستبند تشخیص دیابت استفاده کنید تا مطمئن شوید که در مواقع اضطراری درمان مناسب را دریافت می کنید. نگذارید دیگری داروهای شما را مصرف کند. هر سوالی در مورد پر کردن مجدد نسخه خود دارید از داروساز خود بپرسید.

برای شما مهم است که فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه (بدون نسخه) که مصرف می‌کنید، و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را داشته باشید.

هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید. همچنین اطلاعات مهمی است که باید در مواقع اضطراری همراه خود داشته باشید.


برگرفته از : Metformin


به این مطلب امتیاز دهید :

Rate this [type]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه